Dom

Niebezpieczne sprzątanie po zwłokach

Okazuje się, że sprzątanie po zwłokach jest nie tylko zajęciem nieprzyjemnym, ale przede wszystkim niebezpiecznym. Z jednej strony odraża przykry zapach, z drugiej widok. Okazuje się również, że rozkładające się ciało zmarłego może być dla żyjących po prostu zagrożeniem. Trzeba mieć na uwadze, że już kilka godzin po śmierci ciało ulega rozkładowi. Wydzielają się z niego między innymi trujące gazy.

Wiadomo, że przyczyny śmierci mogą być różne i nie zawsze są naturalne. Bardzo często z ciała wydobywa się krew, fekalia, płyny ustrojowe. Wiele zależy również od stanu zwłok, przecież może być odnaleziono długo po zgonie, przez co uległo już znacznemu rozkładowi. Jest wtedy zainfekowane bakteriami, wirusami, pasożytami.

Właśnie dlatego sprzątanie po zwłokach nie może być realizowane przez amatorów. Na pewno takimi czynnościami nie powinni zajmować się bliscy osoby zmarłej. Pamiętajmy, że jest to po pierwsze zawsze traumatyczne przeżycie, po drugie brak profesjonalnego przygotowania może mieć tragiczne skutki. Sprzątaniem pomieszczenia, w którym doszło do zgonu, musi być podjęte przez specjalistyczną firmę sprzątającą. Tylko w takiej pracuje właściwie wykwalifikowana kadra, tylko taka posiada odpowiednie narzędzia oraz detergenty, dzięki którym zniwelować można wszelkie zagrożenie.

Najczęściej stosowaną metodą profesjonalnego sprzątania po zwłokach jest ozonowanie. To zapewnia nie tylko sprzątnięcie miejsca śmierci, patrząc na trwałe zabrudzenia, ale również usunięcie nieprzyjemnego zapachu. Co więcej, ozonowanie usuwa wszelkie bakterie, zarazki i inne niekorzystne czynniki, jakie wiążą się z historią śmierci oraz ciała, które już uległo choćby częściowemu rozkładowi.

W Polsce tak naprawdę sektor usług porządkowych, których istotą jest sprzątanie po zwłokach, dopiero zaczyna się rozwijać. Chociaż śmierć towarzyszy nam od zawsze, to od niedawna zaczęto dostrzegać zagrożenie dla osób żyjących. W naszym kraju istnieje jedynie kilka profesjonalnych firm, które oferują usługi specjalistycznych porządków w miejscu, w którym ktoś zmarł. Z całą pewnością warto z takich korzystać, by zapewnić sobie pełne zdrowie i komfort życia w pomieszczeniu, w którym doszło do zgonu.

Dodaj komentarz