Praca

Na czym polega zatrudnianie cudzoziemców w Polsce?

Od kilku lat zatrudnianie cudzoziemców w Polsce jest głośnym tematem w mediach i internecie. Z różnych stron można słyszeć mieszane opinie dotyczące korzyści i legalności przebywania pracowników z zagranicy. Nie mniej jest to istotny temat, który ma wpływ na gospodarkę i branże, w których zatrudniane są takie osoby.

Zatrudnienie cudzoziemców w Polsce jest powszechnym zjawiskiem od kilkunastu lat. Z roku na rok można zauważyć rosnącą ilość osób, które decydują się pracować w naszym kraju. Jest to normalny proces mający miejsce w wielu krajach Unii Europejskiej. Takie rozwiązanie pozwala uzupełnić braki kadrowe, dlatego staje się coraz bardziej powszechne. Trzeba mieć również na uwadze fakt, że w ostatnich latach wyjechała za pracą znaczna ilość naszych rodaków. Dlatego przyjazd pracowników z zagranicy pozwala w pewnym stopniu zredukować braki w niedoborze rąk do pracy.

Niestety zatrudnianie osób przyjeżdżających do Polski za pracą nie jest lekarstwem na brak specjalistów w każdym zawodzie. Obecnie są branże, w których ciężko jest znaleźć właściwych fachowców, którzy dysponowaliby odpowiednimi kwalifikacjami i umiejętnościami. Dochodzi do tego znajomość języka, która może stanowić poważną barierę. Najczęściej obcokrajowcy zatrudniani są przy pracach związanych z budownictwem, produkcją i innymi pracami fizycznymi.

Głównym powodem zachęcającym pracowników z zagranicy do pracy w Polsce są wyższe zarobki. Można tutaj zauważyć znaczącą różnicę w porównaniu do zarobków, które mogliby uzyskać na rodzimym rynku pracy. Ponadto koszty utrzymania nie są rażąco w wyższe niż w niektórych krajach, z których przyjeżdżają osoby do pracy u nas. Dochodzi to tego długotrwała perspektywa pozwalająca podnieść swoje kwalifikacji, które zwiększą atrakcyjność pracownika na rynku pracy w swoim kraju.

Kwestia legalności pobytu takich osób budzi często wiele kontrowersji. W przypadku zatrudnienia obcokrajowców z legalnym pobytem naprzeciw wychodzą agencje pośrednictwa pracy. Do obowiązków takiej agencji należy zapewnienie legalnego pobytu osobom, które zdecydowały się wyjechać z kraju za pracą. Ponadto wszelkie formalności związane z zatrudnieniem takiej osoby załatwiane są w legalny sposób, co stanowi optymalne rozwiązanie dla firm poszukujących takich pracowników.

Dodaj komentarz