Praca

Nauka przez doświadczenie

Coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na urozmaicenie szkoleń dla swoich pracowników. Tradycyjne formy przekazu informacji takie jak fachowe podręczniki i publikacje, nie są bowiem najskuteczniejszym sposobem szkolenia kadry. Innowacyjną oraz niezwykle skuteczną metodą są tak zwane gry symulacyjne szkoleniowe. Na czym one dokładnie polegają?

Każdy powinien zgodzić się ze stwierdzeniem, że człowiek najefektywniej uczy się poprzez doświadczenie. Popełniając błędy, wyciąga się wnioski, co pomaga eliminować podejmowanie błędnych decyzji w przyszłości. Szkoleniowe gry symulacyjne oferują graczom dawkę problemów i dylematów, z jakimi będą mierzyć się w rzeczywistości. Co więcej, tego typu gry nie dają lekcji jedynie ludziom, ale również szlifujemy w nich system zarządzania wiedzą w całej organizacji.

W czym tkwi skuteczność gier szkoleniowych? Niecodzienne i nietuzinkowe podejście do nauki sprawia, że u ludzi dorosłych, tak samo jak u dzieci, można zaobserwować większe chęci do wysiłku umysłowego. Gracze samodzielnie podejmują decyzje, które mają realny wpływ na to, co się wydarzy. Jeśli podjęte kroki okażą się nietrafione, trzeba będzie ponieść tego konsekwencje. Daje to doskonały obraz tego, co było złe, jak mogliśmy uniknąć nieprzyjemnych skutków oraz jak następnym razem zachować się, by przedsiębiorstwo odniosło sukces. Ważnym ogniwem jest też nauka podejmowania decyzji pod presją czasu. Dynamiczność gry wymaga od nas niemal natychmiastowych wyborów, niezwykle ważnych w prawidłowym prosperowaniu prawdziwej firmy.

Taka forma nauki niesie za sobą wiele pozytywów. Uczenie się poprzez doświadczenie pozwala graczom zastosowanie wcześniej zdobytej wiedzy na różnych szkoleniach w praktyce.  Skutecznie weryfikujemy podjęte rozwiązania i praktyki w organizacji – jeśli okażą się błędne, zmiana naszych postaw i przyzwyczajeń będzie znacznie łatwiejsza. Dodatkową zaletą jest integracja – podejmując się wyzwań, jakie stawia przed nami gra, mamy okazję do współpracy z innymi ludźmi, czego nie są w stanie zaoferować nam żadne podręczniki czy szkolenia.

Dodaj komentarz