Urazy łąkotki – najczęściej stawiane diagnozy
Czy wiesz, że uszkodzenie łąkotki najczęściej dotyczy ludzi młodych? Co więcej, jest to jedna z najczęściej diagnozowanych dysfunkcji w gabinetach ortopedycznych. Wylicza się, że to właśnie łąkotka odpowiada za nawet 80% kontuzji kolan i to również ona przyczynia się do niemożności sprawnego poruszania się.
Urazy łąkotki występują częściej u mężczyzn niż u kobiet, ale nie wynika to z predyspozycji genetycznych do takich problemów zdrowotnych. Raczej jest to uzależnione od aktywności fizycznej mężczyzn – kolarstwo czy kulturystyka to ich domena, a właśnie te dyscypliny sportowe najbardziej narażają na urazy łąkotki.
Najczęściej diagnozowane są urazy łąkotki, jakie wynikają z uszkodzeń mechanicznych. W ich przypadkach zwykle konieczna jest operacja, by przywrócić całemu stawowi kolanowego normalny stan. Co ciekawe, ortopedzi coraz częściej sugerują implant oraz rekonstrukcję łąkotki. Ta daje gwarancję powrotu do pełnego zdrowia.
Zdarza się, że uszkodzenie łąkotki wynika nie z urazu nagłego, mechanicznego, na przykład poprzez upadek na kolano, ale proces dysfunkcji tego elementu stawu kolanowego tworzył się dłuższy czas. Łąkotka może nie działać prawidłowo, jeśli pacjent boryka się z nadwagą lub otyłością – jest ona zbytnio obciążona ciężarem całego ciała.
Do degradacji łąkotki może dojść również w wyniku produkcji zbyt małej ilości mazi stawowej, która ochrania stawy. Wtedy łąkotka ociera się o inne elementy kolana, co sprawia silny ból i uniemożliwia poruszanie się.
Jedno jest pewne, w sytuacji problemów z kolanem, należy udać się jak najszybciej do lekarza ortopedy. Tylko szybka reakcja da szansę powrotu do pełnego zdrowia. Nie zawsze niezbędna jest operacja, czasem wystarczy rehabilitacja. O tym zadecyduje ortopeda.