Budownictwo

Czym jest szambo ekologiczne?

Szambo ekologiczne to inna nazwa popularnej oczyszczalni ścieków, która wyposażona jest w drenaż rozsączający. Złożone jest ono ze zbiornika do wstępnego oczyszczania ścieków inaczej nazwanego osadnikiem wstępnym, a także z układu drenów, które odprowadzają ścieki do okolicznych gruntów.

Zdarza się, że mianem szamba ekologicznego określamy też zbiorniki, które są bezodpływowe i wymagają regularnego wywożenia ścieków specjalnym samochodem. W tym przypadku słowo „ekologiczne” oznacza pełną szczelność szamba, w związku z czym nie stanowią zagrożenia dla okolicznych wód oraz gruntów. Stare, betonowe szamba nie były konstrukcjami aż tak szczelnymi, dlatego istniało zagrożenie wydostania się nieczystości na zewnątrz zbiornika.

Jak zbudowane jest szambo ekologiczne? Wyżej wymieniony osadnik wstępny może mieć kształt poziomego walca lub prostopadłościanu, który po obu stronach ma włazy (wlotowy i wylotowy). Takie zbiorniki dziś najczęściej wykonuje się z tworzywa sztucznego, jednak nadal można spotkać konstrukcje betonowe, które przypominają stare, klasyczne szamba. Przy otworze wylotowym zainstalowane są kosze filtracyjne, które mają za zadanie oddzielenie od wody większych zanieczyszczeń, zanim te trafią do drenażu rozsączającego, w którym podlegają dalszym procesom oczyszczającym.

Jeżeli dysponujemy wystarczająco dużą działką, powinniśmy zdecydować się właśnie na szambo ekologiczne. Cena jego wybudowania jest co prawda większa, niż w przypadku klasycznego szamba, jednak nie musimy ponosić dalszych kosztów związanych z regularnym opróżnianiem zbiornika.

Dodaj komentarz