Praca w zakładzie pogrzebowym – kto może ją podjąć?
Wysokie zarobki, jakie oferowane są pracownikom zakładów pogrzebowych to wynagrodzenie, które ma rekompensować trud pracy. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież każdy, kto podejmie się realizacji takich obowiązków zawodowych, ma do czynienia ze zwłokami. Okazuje się, że nie wszyscy posiadamy w ogóle kompetencje, by taką pracę wykonywać.
W zakładzie pogrzebowym pracują osoby odważne, ale też empatyczne, dyspozycyjne, silne psychicznie. Nie chodzi tylko o to, że pracownik zakładu pogrzebowego musi przygotować nieboszczyka do ceremonii pogrzebowej, a jego widok nie jest przyjemny. Ma też kontakt z rodziną, dla której zmarły był najbliższą osobą. Parzenie na śmierć, cierpienie, smutek, żal i rozgoryczenie może bardzo szybko doprowadzić do depresji.
Warto wiedzieć, że zakłady pogrzebowe coraz częściej rozwijają swoją działalność. Dzisiaj oferują też niejednokrotnie sprzątanie po zmarłych. Warszawa wykazuje co najmniej kilka firm, w których świadczone są takie usługi. Pracownicy muszą więc posiadać nie tylko właściwe kompetencje i cechy osobowościowe, ale muszą być również dobrze wykwalifikowani. W pomieszczeniach, w których doszło do rozkładu ciała, przeprowadzają profesjonalne ozonowanie i dezynfekcję. Bardzo często narażeni są na kontakt z fekaliami i innymi płynami ustrojowymi, które zawierają trupi jad.
Jedno jest pewne. Chociaż praca przy zwłokach nie jest dla każdego, to branża ta wykazuje ogromną stabilność. Śmierć jest nieunikniona, a w dzisiejszych czasach umieramy coraz wcześniej. Pracownicy zakładów pogrzebowych nie mają co liczyć na spadek popytu na ich usługi.