Notice: Funkcja _load_textdomain_just_in_time została wywołana nieprawidłowo. Ładowanie tłumaczenia dla domeny colormag zostało uruchomione zbyt wcześnie. Zwykle jest to wskaźnik, że jakiś kod we wtyczce lub motywie działa zbyt wcześnie. Tłumaczenia powinny zostać załadowane podczas akcji init lub później. Dowiedz się więcej: Debugowanie w WordPressie. (Ten komunikat został dodany w wersji 6.7.0.) in /home/seoflypl/domains/nujim.pl/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Złamany ząb - kiedy do dentysty? - Nujim
Zdrowie

Złamany ząb – kiedy do dentysty?

Złamanie zęba może być wydarzeniem nie tylko bolesnym, ale też w pewnym stopniu traumatycznym. Pełny i zdrowy uśmiech stanowi ważny element naszego wyglądu. Często jednak w wyniku urazu, ucierpieć może fragment naszego uzębienia. Co może poradzić na to dentysta?

W zależności od tego, jak poważny jest uraz zęba, możemy mówić o różnych metodach radzenia sobie z tym problemem. Jak się okazuje, w wielu przypadkach możliwe jest jeszcze „doklejenie” fragmentu naszego własnego zęba. W tym przypadku liczy się jednak czas. Będzie do możliwe jedynie w niektórych przypadkach i przy natychmiastowej (do ok. pół godziny od urazu) wizycie u dentysty. Taki zabieg nazywany jest replantacją.

Jeśli ukruszenie zęba jest niewielkie, najbardziej powszechną metodą stosowaną w gabinecie stomatologicznym jest uzupełnienie ubytku metodą kompozytową. Przy tej metodzie wykorzystuje się utwardzanie światłem, dzięki czemu zadowalający i trwały efekt osiągnąć można po niecałej godzinie. Nieco droższą, a także bardziej czasochłonną metodą rekonstrukcji niewielkich uszkodzeń, jest nałożenie licówek. Licówki są cienkimi płytkami, wykonanymi z porcelany, które nakłada się na zewnętrzną, bardziej widoczną część zęba.

W przypadku, gdy ząb został uszkodzony w większym stopniu, konieczne będzie zapewne przeprowadzenie leczenia kanałowego, które ma na celu wyczyszczenie centrum zęba z bakterii i brudu. Najczęściej w takim przypadku nie istnieje konieczność usuwania całego zęba, w związku z czym możliwa jest jego odbudowa na własnym korzeniu. Początkowo stomatolog nakłada tzw. koronę tymczasową. Dentysta następnie tworzy odpowiednią, dopasowaną do pacjenta ostateczną koronę protetyczną, która następnie jest zakładana w miejsce tymczasowej.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy uszkodzenie zęba sięga aż korzenia. Czasem mimo wszystko możliwa jest rekonstrukcja zęba przy wykorzystaniu pozostałego korzenia. Jest to jednak procedura bardzo trudna i wymagająca dużych umiejętności. Często wtedy pozostałość zęba jest usuwana, a na jego miejsce wszczepiany jest implant, czyli swego rodzaju śruba, na której później zamocowywana jest korona lub most. Taka budowa nie tylko wypełnia przerwę w uzębieniu, uniemożliwiając przesuwaniu się pozostałych zębów, ale także przywraca pełną sprawność jamie ustnej i gwarantuje dobry wygląd uśmiechu. Przy wstawianiu implantów warto porównać ceny, jakość samych implantów, a przede wszystkim znaleźć dobrego specjalistę, ponieważ usługa jest dość kosztowna – nawet jeśli chodzi tylko o wstawienie jednego zęba. Ceny w stolicy wahają się w okolicach 3 tys., np. w Smile Makers Dentysta Wilanów wszczepienie jednego implantu ze śrubą gojącą to koszt od 2800zł do 3200zł.

Niezależnie od tego, jak duże jest uszkodzenie zęba, wizyta u dentysty jest jak najbardziej wskazana. Uzupełnienie braków w uzębieniu jest niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także z powodu bardzo ważnych funkcji, jakie pełni ono w naszym życiu.

Dodaj komentarz