Dzieci

Zabawy z dzieckiem na świeżym powietrzu

Wiosna i lato sprzyjają zabawom na świeżym powietrzu. Wysokie temperatury zachęcają do wychodzenia z domu. Ale ile można bawić się na osiedlowym placu zabaw czy spacerować po miejskich parkach? Coraz częściej rezerwujemy cały dzień, by oddalić się od gwaru dużych metropolii i dać możliwość naszym pociechom na błogie szaleństwo.

Okazuje się, że nie trzeba mieć zasobnego portfela, by zaproponować maluchom dzień pełen wrażeń. Można przecież spakować rowery i wybrać się poza Warszawę, do pobliskiego Powsina, by tam podróżować jednośladem. Do mieszczącego się tam ogrodu botanicznego najlepiej wybrać się w maju, kiedy kwiaty i drzewa pięknie rozkwitają. Co więcej, w Powsinie znajduje się też atrakcyjny park linowy, z którego chętnie korzystają zarówno dzieci, jak i dorośli.

Kolejna propozycja to Kampinos. Tam również warto zabrać rowery, dzięki czemu można podziwiać okazy natury na jednym z wybranych szlaków. Po przejażdżce można urządzić piknik z ulubionymi smakołykami dziecka.

Jeśli stawiamy zaś na edukację połączoną z zabawą, warto jeden dzień przeznaczyć na wycieczkę nad Świder. Oprócz kąpieli w czystej rzece można tam odwiedzić Dolinę Bobrów. W gospodarstwie agroturystycznym organizowane są tam przeróżne warsztaty. Dzieci uczą się tkania na krosnach, dorośli mogą przyrządzić własne przetwory. To też świetna okazja do zrobienia ekologicznych zakupów: jaj, miodu, warzyw czy mięsa. Dolina Bobrów przypomina skansen, w którym każdy ma okazję przenieść się w czasie, a wystarczy tylko pojechać 45 kilometrów od stolicy.

Nieopodal trasy Warszawa – Lublin mieści się też Farma Iluzji. Dokładnie w Trojanowie dzieci i ich rodzice mają szansę na moc wrażeń. Tutaj rzeczywistość miesza się z iluzją, każdy może doświadczyć rzeczy niemożliwych. Wizyta w krzywym domku, labiryncie luster albo laserowym tunelu zapewne będzie niezapomniana. Farma iluzji to ogromny park rozrywki przy warszawie, ale myli się ten, kto myśli, że dzieciaki mogą tutaj tylko skakać na dmuchanych zamkach czy brać udział w ciekawych animacjach. Dzień spędzony w tym miejscu to ogrom nauki i możliwość zdobywania nowych umiejętności. A po licznych doświadczeniach naukowych przychodzi czas na ognisko, odpoczynek na pirackiej wyspie albo pływanie tratwą w egzotycznym zakątku.

Chłopców – zarówno tych małych, jak i dużych zainteresuje na pewno też wycieczka do Twierdzy Modlin. Na najmłodszych czeka tu misiowy szlak, starsi poznają militarną historię tego miejsca. Nie ulega też wątpliwości, że Twierdza Modlin dostarcza mnóstwo przepięknych widoków. Położona jest nad samą Wisłą, uważny obserwator dostrzeże na jednej z wysepek fragmenty dawnej fosy.

Czy wiecie, że zalecana długość przebywania każdego dnia na świeżym powietrzu to minimum 30 minut? Oczywiście im dłużej, tym lepiej. W tym czasie dbamy nie tylko o kondycję fizyczną. Dotlenia się też nasza skóra, usprawnia praca serca, całego układu krążenia i układu oddechowego. Tak naprawdę, przebywanie na świeżym powietrzu wpływa korzystnie na cały nasz organizm. Jeśli nie ma możliwości wybrania się poza Warszawę, to warto wybrać się choćby do najbliższego parku, by pograć w piłkę, urządzić grę w podchody albo zwyczajnie posiedzieć na ławce i oddawać się błogiemu lenistwu.

Dodaj komentarz