Dzieci

Pieluszki wielorazowe vs pieluszki jednorazowe

Pieluszki wielorazowe są lepsze niż pieluszki jednorazowe – a może wcale nie? Dyskusja na ten temat zyskuje zainteresowanie, szczególnie w sieci. Rodzice podchodzą do kwestii pieluszek z całkiem duża powagą, ponieważ jest to element, który towarzyszy wychowaniu każdego dnia, dosłownie. Warto więc przyjrzeć się bliżej plusom oraz minusom, jakie oferują pieluszki wielorazowe oraz pampersy.

Wielorazówki to rozwiązanie szczególnie atrakcyjne dla rodziców, którzy cenią sobie ekologię, naturalne materiały. Przewagą pieluszek wielorazowych ma być fakt, że nie posiadają one żadnych chemicznych dodatków, np. sztucznych składników, sprzyjających utrzymaniu odpowiedniego poziomu suchości na pupie dziecka. Z drugiej strony, wymagają one regularnego prania, przechowywania np. w specjalnym wiaderku. Kolejna zaleta to finanse, tzn. pieluchy wielorazowe stanowią koszt na poziomie kilkudziesięciu złotych (za sztukę), jednak w dłuższej perspektywie na pewno oznaczają niższy koszt niż regularne kupowanie pampersów.

Pampersy dla praktycznych (wygodnych?)

Pieluszki jednorazowe zapewniają ochronę przed wilgocią przez dłuższy czas. Poza tym, ich ,,obsługa” jest bardzo prosta – zdejmujemy i wyrzucamy, nie trzeba się borykać z praniem, czyszczeniem itd. Po stronie minusów zdecydowanie trzeba wymienić ich cenę oraz konieczność kupowania dużych ilości przez wiele miesięcy. Rodzice musza wydać co najmniej kilka tysięcy złotych na takie pieluszki aż do momentu odpieluchowania dziecka. Dochodzi do tego jeszcze kwestia ich wpływu na pielęgnację skóry dziecka (oraz zdrowie generalnie), tutaj wiele głosów jest krytycznych.

Pieluszkowy kompromis

Które więc pieluszki są lepsze? Możliwe, że nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Ciekawym rozwiązaniem zdaje się być stosowanie pieluszek zamiennie, można np. ubierać dziecku pampersy tylko do wyjść z domu, natomiast w domu trzymać się pieluszek wielorazowych. To ciekawy kompromis, ponieważ zdaje się godzić wszystkie pozytywy obu rodzajów pieluszek. Na temat pieluszek warto poświęcić wiele uwagi, ponieważ kwestia ta towarzyszy rodzicom na co dzień, aż do momentu, gdy dziecko nauczy się korzystać z nocnika, co często wymaga czasu.

 

Dodaj komentarz