Zdrowie

Nadczynność tarczycy – podstawowe objawy

Zaburzenia tarczycowe to jedne z najczęściej diagnozowanych chorób endokrynologicznych. Cierpią na nie głównie kobiety, przede wszystkim na nadczynność tarczycy. Ta wymaga bezwzględnego leczenia oraz stałej opieki medycznej bowiem jej objawy oraz powikłania mogą być niezwykle groźne.

Na szczęście, nadczynność tarczycy daje dosyć wyraźne syndromy więc nie ma mowy o ich niezauważeniu czy zbagatelizowaniu. Sama diagnostyka polega zaś na wykonaniu prostych badań. Do najczęściej występujących objawów, jakie wiążą się z nadczynnością tarczycy zalicza się między innymi spadek wagi, nadmierna potliwość oraz nadpobudliwość i nerwowość. Bardzo często rozpoznaje się również duszności, drżenie rąk, problemy skórne, przewlekłe biegunki, kołatanie serca, problemy z krążeniem. U części pacjentów widoczna jest orbitopatia tarczycowa – zmienia się wygląd twarzy bowiem gałki oczne wysuwają się do przodu, to tzw. wytrzeszcz oczu.

Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie objawy muszą występować u każdego pacjenta, który boryka się z nadczynnością tarczycy. Nie ma zależności co do ich występowania jak również natężenia. To kwestie zupełnie indywidualne.

Dodaj komentarz