Dom

Kiedy najlepiej wymieniać okna?

Najczęściej wymieniamy okna w porze wiosennej oraz letniej. Nie ma w tym nic dziwnego, bo to właśnie wtedy warunki pogodowe sprzyjają takim pracom najbardziej. Okazuje się jednak, że sami producenci okien również wskazują na te pory roku i to głównie ze względu na aspekty techniczne.

Ważne jest, by w dzień demontażu starych okien i montażu nowych nie padał obfity deszcz. Za duża wilgotność może doprowadzić do zepsucia się materiałów montażowych, takich jak folie, taśmy. Te mogą nie wykazywać tak dobrej przyczepności.

Temperatury nie mogą być ujemne. Renomowany producent okien podpowiada, że maksymalny mróz, który może być akceptowany w tym przypadku, to – 10 stopni Celsjusza. Nie chodzi tu tylko o to, że zbyt dużo zimnego powietrza napłynie do mieszkania, przez co pomieszczenia zbytnio się wychłodzą. Najistotniejsze jest to, że przy dużych temperaturach ujemnych pianka montażowa może stracić swoje właściwości. Istnieje wtedy ryzyko nieodpowiedniego obsadzenia ramy okiennej.

Weźmy też pod uwagę, że chłodna jesień i sroga zima nie są dobrym pomysłem na wymianę okien, ze względu chociażby na komfort pracowników. Zmarznięte dłonie mogą być przyczyną niedokładnej pracy montażystów. I nie ma w tym przecież nic dziwnego. Kto z nas chciałby przy ujemnych temperaturach pracować na zewnątrz? Jeśli więc klient może się wstrzymać, zaleca się poczekanie z wymianą okien przynajmniej do początków wiosny.

Okazuje się, że najlepszym miesiącem na zajęcie się tematem montażu okien jest marzec. Producent okien zwraca uwagę, że od momentu uzyskania pierwszej oferty do montażu okien upływa nieco czasu. Sprawna ekipa musi udać się na miejsce i dokonać pomiaru. Jeśli klient akceptuje propozycję, rozpoczyna się etap produkcyjny. Na okna zwykle czeka się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Musimy też brać pod uwagę wielkość zamówienia. Montaż kilku okien trwa zazwyczaj jeden dzień, ale kiedy w grę wchodzi wymiana ich większej ilości, musimy zdawać sobie sprawę, że prace te potrwają nawet kilka dni. Przez ten czas mieszkanie może się znacznie wychłodzić.

Dodaj komentarz