Dom

Dlaczego ptaki w miastach są niebezpieczne?

Duże miasta mimo tłoku i gęstej zabudowy sprzyjają życiu miejskich ptaków. Regularnie dokarmiane przez życzliwych mieszkańców często zakładają gniazda w pobliżu miejsca, w którym znajdą pożywienie. Niestety ich obecność może być wyjątkowo uciążliwa dla osób mieszkających w ich otoczeniu.

Miejskie ptaki stanowią powszechny problem w wielu miastach. Gnieżdżące się ptactwo w szczelinach budynków oraz na tarasach i dachach stanowią zagrożenie dla mieszkańców. Szczególne ryzyko występuje w przypadku dużych wysokości, które są najczęściej wybierane do gniazdowania. Spadające pozostałości i odchody z piętra budynku mogą być niebezpieczne dla osób, które przechodzą pod gniazdem. Oprócz pobrudzonego ubrania można doznać urazu gdyby spadło coś twardego.

Gniazdo na balkonie może powodować szkody materialne i zdrowotne. Posadzka, okna oraz zawartość tarasu pokryta gołębimi odchodami wymaga profesjonalnego czyszczenia i konserwacji. Natomiast bakterie i mikroorganizmy zawarte w ptasich odchodach są niebezpieczne dla osób, które mają z nimi kontakt. Przenoszone choroby mogą w znaczący sposób zagrozić życiu i zdrowiu ludzi.

Przed szkodami wyrządzonymi przez ptaki można się jednak ochronić. Jednym z sposobów jest przeniesienie gniazda w inne miejsce, lecz może to rozwiązać problem tylko do momentu założenia kolejnego gniazda przez ptaki. Takie rozwiązanie jest nie skutecznie ponieważ problem może powracać. Inną skuteczną metodą jest zabezpieczenie powierzchni przed dostępem ptaków.

Zamontowane kolce lub siatka przeciw ptakom może przynieść oczekiwane rezultaty. Ponieważ odstraszacz gołębi ma pełnić funkcję ochronną i zapobiegawczą. W zależności od wymiarów i typu powierzchni możemy wybrać dla siebie optymalny sposób ochrony przed ptakami. Jednak sposoby na odstraszanie przyniosą skutek jeśli będą odpowiednio dopasowane do danego typu powierzchni.

Dodaj komentarz