Zdrowie

Czy wytrzeszcz oczu da się wyleczyć?

Wytrzeszcz oczu najczęściej powstaje w wyniku innych schorzeń naszego organizmu. Zazwyczaj jego powstanie spowodowane jest zaburzeniami tarczycowymi, czyli chorobą Gravesa Basedowa. Jej powikłaniem jest właśnie wydzielanie przez gruczoł tarczycy przeciwciał, które doprowadzają do stanów zapalnych i obrzęków mięśni około ocznych. Te z kolei wypychają gałkę oczną do przodu.

Orbitopatia tarczycowa, bo tak medycznie nazywa się wytrzeszcz jest sporym problemem zdrowotnym, ale i estetycznym i właśnie dlatego pacjent powinien poddać się niezwłocznej terapii niwelującej tą niekorzystną dolegliwość. Na szczęście, są dzisiaj skuteczne metody, dzięki którym można odzyskać pełne zdrowie i cieszyć się atrakcyjnym wyglądem.

Jeśli wytrzeszcz oczu zostanie zdiagnozowany w początkowej fazie jego rozwoju to lekarz endokrynolog we współpracy z okulistą najczęściej zaleca terapię farmakologiczną. W pierwszej kolejności niweluje się zaburzenia tarczycowe a następnie te dotyczące gałek ocznych. Terapia może również przebiegać równolegle – w przypadku wysunięcia gałek ocznych do przodu, pacjent może cierpieć na ich przesuszenie bądź łzawienie. Wtedy przydadzą się specjalne krople, które będą niwelować ten problem. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie leków kortykosteroidowych, które mają działanie przeciwzapalne, zmniejszają też obrzęk.

Jeśli wytrzeszcz jest już zaawansowany to jedynym ratunkiem jest zabieg operacyjny. Ich skuteczność jest praktycznie 100% natomiast należy zaznaczyć, że same zaburzenia tarczycowe muszą podlegać kuracji trwałej. W innym przypadku orbitopatia może pojawić się po raz kolejny.

Dodaj komentarz