Zdrowie

Czy hemoroidy można wyleczyć?

Żylaki odbytu to dolegliwość powszechna, wylicza się, iż ma je co drugi Polak. Nie zawsze hemoroidy dają jednak uporczywe objawy i zdarza się, że pacjent nie ma wręcz świadomości o ich istnieniu. Najczęściej to dopiero ból odbytu sprawia, że chory decyduje się na wizytę u proktologa – lekarza, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem tej przypadłości.

Leczenie hemoroidów jest jak najbardziej wyleczalne i z całą pewnością należy to robić jak najszybciej, zaraz po zauważeniu pierwszych objawów. Jeśli zmiany są jeszcze w początkowym stadium to wykrywa się je poprzez badanie anaskopowe i leczy skutecznie farmakoterapią. W bardziej zaawansowanych przypadkach może być konieczny zabieg tzw. gumkowania. Skuteczna okazuje się być również laseroterapia.

Pamiętajmy, że chociaż hemoroidy nie są schorzeniem, które zagraża naszemu życiu to znacznie może uprzykrzyć życie i codzienne funkcjonowanie. Siedzenie czy chodzenie będzie sprawiać ból, pojawią się kłopoty z prawidłowym wypróżnianiem. Zaleconą przez proktologa terapię można zawsze wspomagać domowymi sposobami oraz zmianą diety. Ta musi być lekkostrawna, by ułatwić pracę jelit i nie dopuszczać do problemów z wypróżnianiem.

Warto również dodać, że raz wyleczone hemoroidy lubią nawracać więc pacjent, u którego raz zostały zdiagnozowane i wyleczone musi być poddawany częstszej kontroli lekarskiej, by zapobiec rozwojowi kolejnych zmian.

Dodaj komentarz