Usługi

Co wchodzi w zakres usług pogrzebowych?

Zakłady pogrzebowe oferują naprawdę sporo usług w samej cenie pogrzebu. Warto wiedzieć, jakie to usługi, aby niepotrzebnie nie przepłacać za dodatkowe usługi. 

Standardowe zakres usług pogrzebowych

Domy pogrzebowe zazwyczaj mogą zorganizować dwa rodzaje ceremonii: pogrzeby świeckie i wyznaniowe. Nie trzeba więc szukać specjalnego zakładu, który zorganizuje pogrzeb świecki. 

Do podstawowych usług oferowanych przez zakłady pogrzebowe należą:

  • odbiór i transport zmarłej osoby specjalnymi samochodami;
  • przechowywanie ciała w kostnicy;
  • przygotowanie ciała (balsamowanie, makijaż pośmiertny, rekonstrukcja, mycie);
  • pomoc w załatwianiu formalności pogrzebowych;
  • komunikacja z władzami cmentarza;
  • muzyka podczas ceremonii;
  • ewentualna kremacja.

Niestandardowe usługi pogrzebowe

Warto zauważyć, że można natrafić na specyficzne dla danej lokacji usługi pogrzebowe. Warszawa  na przykład jest miastem, w którym sporo zakładów pogrzebowych oferuje gorące linie telefoniczne czynne 24 godziny na dobę. Sporo większych miast w Polsce również oferuje takie usługi, gdyż ze względu na ilość zgonów i dużą konkurencję wśród domów pogrzebowych, zawsze trzeba być gotowym, aby służyć pomocą rodzinie zmarłego. 

Kolejną nietypową usługą może być przeprowadzenie ceremonii pogrzebowej w innym miejscu niż dom pogrzebowy lub kaplica. Pracownicy funeralny wskazują, że zdarza się, że rodzina zmarłego życzy sobie, aby ceremonia została przeprowadzona w domowym ogrodzie. Po takim wydarzeniu trumna lub urna odprowadzana jest na cmentarz, ale samo pożegnanie odbywa się właśnie w innej okolicy. 

Trzeba pamiętać, że prawo zabrania rozsypywania szczątek lub rozsypywania zwłok w innych miejscach, niż cmentarze. Dom pogrzebowy nie może zorganizować na przykład uroczystego rozsypania szczątek nad rzeką lub nad morzem.

Dodaj komentarz