Zdrowie

Złamany ząb – kiedy do dentysty?

Złamanie zęba może być wydarzeniem nie tylko bolesnym, ale też w pewnym stopniu traumatycznym. Pełny i zdrowy uśmiech stanowi ważny element naszego wyglądu. Często jednak w wyniku urazu, ucierpieć może fragment naszego uzębienia. Co może poradzić na to dentysta?

W zależności od tego, jak poważny jest uraz zęba, możemy mówić o różnych metodach radzenia sobie z tym problemem. Jak się okazuje, w wielu przypadkach możliwe jest jeszcze „doklejenie” fragmentu naszego własnego zęba. W tym przypadku liczy się jednak czas. Będzie do możliwe jedynie w niektórych przypadkach i przy natychmiastowej (do ok. pół godziny od urazu) wizycie u dentysty. Taki zabieg nazywany jest replantacją.

Jeśli ukruszenie zęba jest niewielkie, najbardziej powszechną metodą stosowaną w gabinecie stomatologicznym jest uzupełnienie ubytku metodą kompozytową. Przy tej metodzie wykorzystuje się utwardzanie światłem, dzięki czemu zadowalający i trwały efekt osiągnąć można po niecałej godzinie. Nieco droższą, a także bardziej czasochłonną metodą rekonstrukcji niewielkich uszkodzeń, jest nałożenie licówek. Licówki są cienkimi płytkami, wykonanymi z porcelany, które nakłada się na zewnętrzną, bardziej widoczną część zęba.

W przypadku, gdy ząb został uszkodzony w większym stopniu, konieczne będzie zapewne przeprowadzenie leczenia kanałowego, które ma na celu wyczyszczenie centrum zęba z bakterii i brudu. Najczęściej w takim przypadku nie istnieje konieczność usuwania całego zęba, w związku z czym możliwa jest jego odbudowa na własnym korzeniu. Początkowo stomatolog nakłada tzw. koronę tymczasową. Dentysta następnie tworzy odpowiednią, dopasowaną do pacjenta ostateczną koronę protetyczną, która następnie jest zakładana w miejsce tymczasowej.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy uszkodzenie zęba sięga aż korzenia. Czasem mimo wszystko możliwa jest rekonstrukcja zęba przy wykorzystaniu pozostałego korzenia. Jest to jednak procedura bardzo trudna i wymagająca dużych umiejętności. Często wtedy pozostałość zęba jest usuwana, a na jego miejsce wszczepiany jest implant, czyli swego rodzaju śruba, na której później zamocowywana jest korona lub most. Taka budowa nie tylko wypełnia przerwę w uzębieniu, uniemożliwiając przesuwaniu się pozostałych zębów, ale także przywraca pełną sprawność jamie ustnej i gwarantuje dobry wygląd uśmiechu. Przy wstawianiu implantów warto porównać ceny, jakość samych implantów, a przede wszystkim znaleźć dobrego specjalistę, ponieważ usługa jest dość kosztowna – nawet jeśli chodzi tylko o wstawienie jednego zęba. Ceny w stolicy wahają się w okolicach 3 tys., np. w Smile Makers Dentysta Wilanów wszczepienie jednego implantu ze śrubą gojącą to koszt od 2800zł do 3200zł.

Niezależnie od tego, jak duże jest uszkodzenie zęba, wizyta u dentysty jest jak najbardziej wskazana. Uzupełnienie braków w uzębieniu jest niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także z powodu bardzo ważnych funkcji, jakie pełni ono w naszym życiu.

Dodaj komentarz