Dom

Jak zbierać deszczówkę?

Codzienne sprawdzanie prognozy pogody, szykowanie misek, wiader i wszelkich innych pojemników, kiedy tylko na niebie pokazują się ciemne, deszczowe chmury. Z całą pewnością nie jest to najlepszy sposób na łapanie deszczówki. Przydaje się za to zbiornik na deszczówkę, który zostaje umieszczony tuż pod rynną. Dzięki temu w jednym miejscu zacznie gromadzić się spora ilość dobroczynnej wody opadowej.

 

Zbiorniki na deszczówkę są naprawdę różne i każdy ogrodnik bez wątpienia wybierze pojemnik zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Jeśli ogród jest niewielki, nie opłaca się inwestować w duży zbiornik. Te pieniądze lepiej przeznaczyć w osadnik rynnowy, który zatrzyma wszelkie nieczystości z dachu, jakie mogłyby trafić do pojemnika na deszcz.

Woda deszczowa nie powinna być też długo przetrzymywana, warto opróżniać zbiornik do końca i czekać aż ten napełni się świeżym deszczem. Wystarczy jedna porządna ulewa, by zyskać wodę do podlewania przydomowych roślin na co najmniej kilka dni.

Woda deszczowa jest dla przyrody korzystna. Zakwasza glebę, normuje pH ziemi, dla kwiatów i warzyw jest naturalnym nawozem. Nie ma też wątpliwości, że inwestycja w zbiornik szybko się zwraca, bo przecież zyskujemy darmową wodę do podlewania hodowanej zieleni.

Co ciekawe, woda opadowa nadaje się nie tylko do podlewania roślin, ale również do innych prac ogrodowych. Świetnie umyje na przykład narzędzia i inny sprzęt wykorzystywany w przydomowej przestrzeni. Nie nadaje się jednak do picia.

Dodaj komentarz