Budownictwo

Jak przebiega instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków?

Montaż oczyszczalni przydomowej wydaje się dużo trudniejszy, niż jest naprawdę. Co prawda nie każdy może z tym sobie poradzić, jednak jeżeli ma się nawet przeciętne umiejętności w majsterkowaniu. Na początku kluczową decyzją jest oczywiście dobór odpowiedniej lokalizacji konstrukcji, mając na uwagę podstawowe zasady. Minimalne odstępy, jakie należy zachować to:

  • co najmniej 2 metry od granicy działki (ogrodzenia),
  • co najmniej 3 metry od najbliższego drzewa,
  • najbliższa studnia oddalona o minimum 15 metrów,
  • pole infiltracyjne oddalone minimum o 30 metrów.

 

Dodatkowym uwarunkowaniem jest grunt, który w miejscu usytuowania systemu infiltracyjnego musi nadawać się do odprowadzania oczyszczanej wody. Trzeba też mieć na uwadze, by na grunt bezpośrednio ponad osadnikiem gnilnym nie powinno się wjeżdżać samochodem ani sadzić na nim roślin.

Kolejny etap obejmuje wykopy pod osadnik. Zrobiony dół powinien być na każdej krawędzi szerszy o około 20 centymetrów niż docelowa wielkość osadnika. Trzeba też pamiętać o zachowaniu minimum 1% nachylenia, by woda mogła swobodnie spływać. Na samym dnie wykopanego dołu powinno nasypać się piasku i to na nim umieścić osadnik. Dół zasypać najlepiej piaskiem, a górne warstwy mogą być już zapełnione rodzimą ziemią.

Następnie przechodzi się do układania rur i modułów. Moduły ustawiamy w rzędzie wzdłuż górnej krawędzi, natomiast rozsączającą rurę umieszcza się na czarnych płytach dystansowych w ten sposób, by otwory skierowane były do dołu. Całość przywiązuje się drutem do modułu. Na sam koniec instalację należy przykryć włókniną i całość dokładnie zasypać.

Dodaj komentarz